Vinteco - Dizajn z historią

Dla tych, którzy cenią pracę ludzkich rąk, dizajn minionych epok, jakość materiałów,
a także przywiązują wagę do ochrony środowiska i chcą uczestniczyć w procesie recyklingu
Zawsze lubiłam tworzyć, wytwarzać, przetwarzać. Z zawodu jestem nauczycielem i tłumaczem j. rosyjskiego, natomiast prawie dekadę przepracowałam w kulturze. Aż pewnego razu, nazwijmy to “niespodziewany spot wydarzeń” sprawił, że przypomniałam sobie o mojej twórczej pasji i ... wsiąkłam na całego.

vintage + eco = vinteco

Rachunek prosty, jak i sam zamysł. Narodził się z mojego sentymentu do wzornictwa minionych epok, naturalnych, dobrych jakościowo materiałów oraz szacunku dla pracy ludzkich rąk i środowiska.

dizajn z historią

Ważny element moich projektów stanowią historie odnawianych przedmiotów. Każdy z nich miał swoje życie i to często całkiem długie. Próbuję ustalić, skąd pochodzą, kiedy powstały, do czego służyły, a także opowiedzieć, w jaki sposób zostały zdobyte (to czasami całkiem zabawne anegdoty) i na czym polega ich odnawianie. W Vinteco rysa czy nierówna powierzchnia nie jest wadą tylko częścią historii przedmiotu, która czyni go prawdziwym i ludzkim.
Po te i inne związane z Vinteco historie zapraszam na BLOGA.


Vinteco to także próba przywrócenia i przedłużenia pamięci o przedmiotach dziś już nieużywanych, takich jak np. kałamarz czy niciarka i nadanie im nie tylko nowego życia, ale też funkcji. Dlatego też wiele projektów adresuję do dzieci - wszak to one właśnie najbardziej lubią słuchać opowieści i są mistrzami wymyślania nowych, niesztampowych zastosowań.

z szacunku dla środowiska

Podczas renowacji i tworzenia przedmiotów korzystam z materiałów jak najbardziej przyjaznych i bezpiecznych dla środowiska i odbiorców, w tym szczególnie dzieci. Używam atestowanych farb kredowych, naturalnych wosków, lakierów wodnych, a także olejów jadalnych, które znakomicie nadają się nie tylko do jedzenia, ale też do konserwacji drewna. Odpady, resztki, a także tkaniny vintage stanowią nie uzupełnienie, a podstawę moich projektów i często są najważniejszą inspiracją w całym procesie.

dla kogo?

Vinteco jest dla tych, którzy cenią pracę ludzkich rąk, dizajn minionych epok, jakość materiałów, a także przywiązują wagę do ochrony środowiska i chcą uczestniczyć w procesie recyklingu. Zapraszam też do współpracy wszystkich, którzy chcą dać druge życie własnym przedmiotom.

co dalej?

Co jeszcze pojawi się w mojej ofercie? Tego nawet ja nie wiem. Wszystko zależy od tego, jakie inspiracje i przedmioty czekające na drugie życie napotkam na swojej drodze. Moja głowa jest pełna pomysłów, a w poczekalni już jest tłoczno - sporo zgromadzonych przeze mnie skarbów czeka na uzdrowienie. Z pewnością wszystkie je poznacie w swoim czasie.


Agnieszka Baszczak

Please wait...